Suchý Ondřej

(* 16. září 1945, Praha)

Je český novinář, moderátor spisovatel a textař, bratr Jiřího Suchého.

Učil se uměleckým truhlářem a začínal jako aranžér a reklamní výtvarník. V šedesátých letech pracoval v Československé televizi Praha
V roce 1962 se stal jedním ze zakladatelů skupiny Crazy Boys, společně s Miki Volkem, Miroslavem Berkou a Ladislavem Štaidlem.

V letech 1968 – 1970 byl redaktorem časopisu Sedmička a od roku 1971 volným novinářem.
Vydal na tři desítky knížek (např. Exkurze do království grotesky, Vlasta Burian na cestě do 21. století, Oldřich Nový přichází, Werichův Golem a Golemův Werich, Velká kniha o Chaplinovi, Z klobouku doktora Šlitra, František, co Nepil pivo, Ljuba Hermanová, Účtenka z Kavárničky dříve narozených, Inka Zemánková, Pár halířů z Padesátníku aj. Poslední kniha, která vyšla počátkem března 2013 se jmenuje Pokrmy kořeněné smíchem.

Je autorem několika knih pro děti, např. Kupte strunu za korunu, Chytila Dáda žížalu Jůlii, Dáda má kosa Oskara.
Je autorem přes 600 textů písní. V roce 1998 obdržel Zlatou desku Supraphonu za výběr a sestavu MC/CD filmových písniček Rozvíjej se poupátko.

Obdivuje klauny a komiky, filmové, kabaretní, cirkusové – a v současné době se intenzivně zabývá dokumentováním historie českého populárního umění v letech čtyřicátých, padesátých a šedesátých.
Spolupracoval na memoárech Ljuby Hermanové, Felixe Holzmanna, Svatopluka Beneše Hany Vítové) a Rudolfu Cortésovi
Je členem Českého klubu kinoamatérů, kde se podílí na mnoha zajímavých projektech.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.