Sigmund Freud

(6. 5. 1856, Příbor – 23. 9. 1939, Londýn)

 Byl známý lékař a psychiatr. Je zakladatelem psychoanalýzy.V dětství žil Sigmund Freud v Příboře. Později se, v roce 1859, s rodinou přestěhoval do Vídně. Vystudovat gymnázium, univerzitu a krátce se pak věnoval vnitřnímu lékařství. Brzy přešel na psychiatrii k prof. Meynertovi. Po jmenování docentem odjel r. 1885 do Paříže, kde asistoval slavnému psychiatrovi prof. Charcotovi.

Ve své vědecké činnosti a klinické praxi se Freud zaměřil na studium nevědomí. U svých pacientů praktikoval léčbu pomocí hypnózy, snažil se dopátrat příčin hysterie, spolupracoval s neurochirurgy a psychiatry.
V roce 1896 poprvé použil pojmu „psychoanalýza“, kterou definuje jako vědu, snažící se vypátrat utajené duševní děje v podvědomí a též pudové impulsy, které je vyvolávají.

Jeho učení má své příznivce i odpůrce. Díky své neúnavné vědecké práci dosáhl Freud obecného uznání a v roce 1930 mu byla udělena Goethova cena za dosažené vědecké úspěchy v oboru.
Freud napsal za svůj život řadu knih, mezi které patří např. Psychoanalytické chorobopisy, Psychopatologie všedního života, Výklad snů.
Sigmund Freud patří mezi osobnosti, jejichž dílo bezesporu ovlivnilo nejen psychologii, ale i velkou část široké veřejnosti.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Písmo slavných se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.