Thomas Alva Edison

(11. 2. 1847 stát Ohio, USA – 18. 10. 1931 New Jersey)

Thomas Alva Edison byl jeden z nejproduktivnějších a nejvýznamnějších amerických vynálezců. Na jeho jméno je vedeno přes 1600 patentů, další tisíce jich registrovaly jeho firmy. Mezi nejznámější Edisonovy vynálezy patří fonograf (předchůdce gramofonu) a žárovka. Edison je také zakladatelem dodnes vydávaného prestižního časopisu Science.

Edison vynikal svojí podnikavostí, pracovitostí a cílevědomostí. Neměl lehké dětství. Od malička byl hodně nemocný, do školy chodil pouze krátce. Už jako chlapec se velmi zajímal o přírodní vědy. S mnoha jeho prvními vynálezy souvisela skutečnost, že pracoval jako telegrafista.

Mezi jeho nejznámější vynálezy patří uhlíkový reostat, uhlíkový mikrofon, žárovka, elektroměr, dynamo, elektrocentrála, tepelná pojistka, kinofilm, akumulátor NiFe, gramofonová deska, umělý kaučuk…

Nejvýznamnější Edisonovou firmou je zřejmě v roce 1878 založená Edison General Electric Company. V roce 1892 se změnila ve společnost General Electric, která je dnes jednou z největších nadnárodních firem celého světa. Edison ve své době zaměstnával celou řadu skutečných špiček ve svém oboru, např. Nikola Teslu, Henryho Forda a další.

Thomas Edison se proslavil mimo jiné i svým praktickým přístupem k životu a je autorem řady známých výroků, například:
„Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézat zalíbení v tom, co děláme.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Písmo slavných se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.