Karel GOTT

Je nejvýznamnější český zpěvák populární hudby, ale také malíř, herec a jedna z nejznámějších osobností české umělecké scény.

Karel Gott v mládí toužil stát se malířem. Po ukončení školní docházky se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Jeho cesta však vedla do ČKD, kde se vyučil elektromontérem. Už v této době se začal věnovat hudbě a zpěvu, což, jak se později ukázalo, byla správná volba. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957, kdy dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách.

V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. V roce 1960 definitivně odešel z ČKD a začal se profesionálně věnovat pouze zpěvu.

V roce 1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho kariéře. V roce 1963 se jeho interpretace písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Oči sněhem zaváté stala hitem roku. V roce 1965 nastal v jeho umělecké dráze další zlom a nutno říci, že zcela zásadní. Své umění spojil s bratry Štaidlovými a tím nastartoval svou hvězdnou kariéru.

Od té doby neustále stoupala jeho popularita, jeho písně se staly nezapomenutelnými hity a provázejí nás až do dnešních dnů. Není zapotřebí jednotlivé písně připomínat, jejich výčet by byl předlouhý.

Osmdesátá léta byla asi vrcholem jeho kariéry, kterou se rozhodl ukončit v roce 1990 uspořádáním mnoha koncertů na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Avšak právě toto turné zavdalo příčinu k přehodnocení úvah o ukončení pěvecké dráhy. Jeho úspěch byl obrovský.

Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA, v květnu téhož roku oznámil na tiskové konferenci založení Nadace Karla Gotta Interpo. Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby.

Změnou v jeho životě bylo především to, že se začal více věnovat své dětské zálibě malování, a to s obrovským úspěchem. Jeho díla byla mnohokrát vystavována v Čechách, ale i ve světě.

A co dodat na závěr? Mnohonásobný Zlatý slavík, mnohonásobný Český slavík, držitel televizních ocenění, herec, malíř…idol mnoha fanynek, od roku 2008 manžel, taky táta a dědeček …., prostě BOŽSKÝ KÁJA.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Písmo slavných se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.