Mikoláš Aleš

(18. 11. 1852 Mirotice – 10. 7. 1913 Praha)

Český malíř, kreslíř, dekoratér a ilustrátor, jedna z nejvýznamnějších osobností tzv. „Generace Národního divadla“, klasik českého umění 19. století. V ranějším období tvořil v pozdně romantickém stylu, přičemž vycházel z odkazu Josefa Mánese, později směřoval spíše k secesi.

Byl uznáván už za svého života, i když spíše jen jako kreslíř a dekoratér. Jeho olejomalby byly doceněny až později, ve 20. století. V roce 1896 vydal spolek Mánes první samostatnou publikaci o jeho díle a k šedesátým narozeninám byl jmenován pražským měšťanem a byl mu udělen titul inspektora kreslení na měšťanských školách a rádce v dílech uměleckých.

Kreslit začal už ve čtyřech letech. V roce 1865 nastoupil na gymnázium, které však pro neshody s jedním z tamních pedagogů musel opustit. V roce 1869 odjel do Prahy na Akademii výtvarných umění. Během studia si přivydělával vyučováním kreslení a drobnými ilustracemi. Jeho profesory byli Josef Matyáš Trenkwald a Jan Swerts.
V roce 1879 společně s Františkem Ženíškem zvítězil s cyklem Vlast v konkursu na výzdobu foyer Národního divadla. 29. dubna téhož roku se oženil se svou dětskou láskou Marinou rozenou Kailovou a společně začali bydlet na Malé Straně v Praze.
Následně odjíždí na studijní cestu do Itálie a po návratu, v letech 1880–1881 pracuje na čtrnácti velkých lunetách pro Národní divadlo a ilustracích pro Arbesův časopis Šotek. V roce 1889 vytvořil cyklus ilustrací národních písní Osiřelo dítě a následovaly další cykly. Jeho posledním dílem byl akvarel Svatý Václav, který namaloval na jaře roku 1913.

Byl uznáván už za svého života, i když spíše jen jako kreslíř a dekoratér, jeho olejomalba byla doceněna až později, ve 20. století. Na Národopisné výstavě v roce 1895 bylo vystaveno mnoho jeho sgrafit. V roce 1896 vydal spolek Mánes první samostatnou publikaci o jeho díle a k šedesátým narozeninám byl jmenován pražským měšťanem a byl mu udělen titul inspektora kreslení na měšťanských školách a rádce v dílech uměleckých.

Mezi jeho nejznámější díla patří část výzdoby Národního divadla, fresky a sgrafita na průčelí mnoha domů v Praze, např. Rottův dům, Wiehlův dům na Václavském náměstí, návrhy fresek a sgrafit na 15 fasádách domů v Plzni, sgrafita na budovách spořitelny a školy na Velkém náměstí ve Strakonicích, známy jsou rovněž knižní ilustrace děl Františka Ladislava Čelakovského, Aloise Jiráska a Jakuba Arbese, kresby pro časopisy Květy, Zlatá Praha a Šotek.

Je mimo jiných autorem největšího obrazu na plátně Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Písmo slavných se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.